Birofilistyka

Nietypowym rodzajem kolekcjonerstwa okazuje się pasja zwana birofilistyką. Jest to drugie określenie hobby zwanego także nierzadko birofilią. Co kryje się pod tym tajemniczo brzmiącym zajęciem? Miłośnicy tej kategorii kolekcjonerstwa koncentrują się na zbieraniu rozmaitych przedmiotów, akcesoriów i elementów związanych stricte z dziedziną browarnictwa. Po prostu gromadzone są wszelkie drobiazgi, jakie mają związek z piwem. I tu materia ta jest niesamowicie szeroka. Można zbierać http://maglownice.pl/ w zasadzie wszystko, co tylko chcemy i co nasuwa skojarzenia z charakteryzowaną dziedziną.
Jedni koncentrują się na wszelkiego typu akcesoriach piwnych, inni natomiast wyłącznie na ich poszczególnych częściach. I tak kolekcjonowane są podstawki pod piwo, puszki, butelki, kapsle, otwieracze do butelek, szklanki, kufle, etykiety i wiele, wiele innych akcesoriów. Z pewnością niejeden czytając ten tekst dopiero co dowiaduje się o takowej pasji, niemniej jednak hobby to jest niesamowicie popularne, mimo, iż mało się o nim na ogół mówi. Do tego stopnia jest to pasja silnie rozwijająca się, że istnieją specjalne giełdy kolekcjonerskie, które określa się mianem giełd birofiliów czyli spotykają się na nich ludzie, którzy zbierają rozmaite akcesoria związane z piwem.
Takie wizyty organizowane są z reguły paręnaście lat w ciągu roku. Nawet w naszym kraju wydarzeń tego typu nie brakuje. Są one przygotowywane między innymi w Grodzisku Wielkopolskim, w Białej Podlaskiej, Człuchowie, Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Elblągu, Szczecinie, Radomie, Żywcu czy Tychach. To święto wszystkich miłośników piwa. W niektórych z wyżej wymienionych miejscowości imprezy są kilkudniowe, przykładem jest chociażby święto piwne, festiwal piwa, w Żywcu, który jest największym tego rodzaju przedsięwzięciem.

Źródło: