Bibliofilstwo

Hobby może określić wszystko to, co zajmuje nasz wolny czas, co nas wciąga po same uszy, co nas ciekawi, interesuje i ekscytuje. Niemniej jednak prawdziwa pasja powinna stawiać na kreatywność. I przykładem takiego zajęcia, jakie jest zespoleniem aktywności rozwijającej nas oraz zarazem pozwalającej w niebanalny sposób zagospodarować czas okazuje się kolekcjonerstwo. Ludzi zbierają dziś naprawdę wszystko co tylko możliwe. Nie jest w tej materii narzucone, co możemy kolekcjonować a czego nie. Wszystko to jedynie kwestia naszej wyobraźni i charakteru oraz w dużym strop filigran stopniu także zasobności portfela. Niektóre kolekcje wymagają po prostu ogromnego nakładu finansowego.
Jednym z rodzajów kolekcjonerstwa jest bibliofilstwo. Ta „odmiana” pochodzi od słowa biblos oraz phileo, a więc wyrazów greckiego pochodzenia, które w dosłownym tłumaczeniu oznaczają kolejno – książka i kocham. Jest to pasja polegająca na zbieraniu książek. Co do zakresu tematycznego to jest tu już różnorodnie, w zależności od indywidualnych preferencji kolekcjonera. Wielu bibliofilów koncentruje się po prostu na zbieraniu rozmaitych publikacji, bez względu na to czy są one dla nich Transfer domeniu ciekawe czy nieszczególnie ich interesują. Nie ma także w ich przypadku większego znaczenia tematyka książek, jakie trafiają do ich własnej biblioteczki domowej.
Sporo jednakże i takich bibliofilów, którzy opierają się przede wszystkim na selekcji pozycji książkowych opierającej się o tematykę konkretnych publikacji. W tej materii można natomiast mówić o szerokim wachlarzu możliwości – od książek biograficznych, przez kryminały, nawet na bajkach i baśniach skończywszy. Słowo bibliofilstwo po raz pierwszy użyte zostało natomiast w historii przez Richarda de Bury, będącego kanclerzem Edwarda III. W przypadku zamożnych bibliofilów pasja tu opisywana nie ogranicza się do kolekcjonowania przeciętnych, pospolitych książek średniej jakości. Do ich kolekcji trafiają natomiast specjalne egzemplarze historyczne, niekiedy nawet wyjątkowo cenne oraz bardzo drogie publikacje wyrabiane ręcznie, na specjalnych papierach.
Można tu także mówić o oryginalnych egzemplarzach znanych dzieł, drzeworytach i sztychach czy miedziorytach. Wiele publikacji bibliofilskich z prawdziwego zdarzenia to wybitne dzieła literackie, jakie są oprawiane w artystycznie przygotowane oprawy introligatorskie. To znakomite dzieło sztuki, wręcz rękodzieło artystyczne.

Źródło:

Zobacz stronę autora: Rumia informacje